Badania na prawo jazdy – potrzebne czy nie?
Obecne czasy niemal wymuszają na ludziach starania o prawo jazdy. Takie zasady bardzo często dyktuje rynek pracy, gdyż w wielu wymaganiach pracodawcy, potrzebne są osoby z prawem jazdy przynajmniej kategorii B czyli na samochody osobowe. Przed rozpoczęciem kursu, każdy kandydat przechodzi badania lekarskie, które mają pokazać, czy owa osoba fizycznie nadaje się na kierowcę.
Czy są one naprawdę tak bardzo potrzebne?
Bez wątpienia są jednym z najważniejszych elementów, gdyż od osoby za kierownicą często zależy zdrowie oraz życie innych ludzi. Zatem ktoś, kto ma bardzo słaby wzrok, raczej nie dostanie zgody na kurs, gdyż trudno sobie wyobrazić kierowcę, który wielu rzeczy nie widzi. Światła, znaki drogowe, niebezpieczeństwa i inne rzeczy, muszą być widziane przez osobę kierującą autem. Choroby takie jak cukrzyca, epilepsja czy choroby serca, niosą za sobą ryzyko zasłabnięcia, co w przypadku, gdy chory kieruje autem może spowodować często śmiertelny wypadek zarówno dla kierowcy jak i innej osoby. Dlatego pozytywne przejście badań lekarskich jest bardzo ważne, żeby na drodze nie zaczęło szwankować zdrowie, gdyż wtedy kierowca nie panuje nie tylko nad pojazdem ale też nad sobą.
Czyli badania kierowców są obowiązkowe?
Bez badań lekarskich, nikt nie ma prawa przystąpić do kursu, nie tylko egzaminu. Nikt nie ma prawa usiąść za kierownicą. Badanie lekarskie jest podstawą do dalszych działań zmierzających do uzyskania prawa jazdy. W zależności od schorzenia uzyskane prawo jazdy może być czasowe lub bezterminowe. Czasowe prawo jazdy oznacza, że co jakiś czas trzeba przechodzić badania i składać odpowiednie dokumenty. Na tej podstawie wydaje się kolejne prawo jazdy. Bezterminowe oznacza, że otrzymuje się kolejne po wygaśnięciu aktualnego i złożeniu kolejnego wniosku.