Leczenie uzależnienia od leków psychotropowych

Leczenie uzależnienia od leków psychotropowych

Jak właściwie należałoby zdefiniować leki psychotropowe? Powszechnie twierdzi się, że są to substancje, które w znaczący sposób zmieniają stan psychiczny człowieka. Wiele psychotropów jest uznawanych przez lekarzy i stosowanych w celu pozbycia się zaburzeń, które występują u chorego, ale nie podawane zgodnie z zaleceniami lekarza – mogą zagrażać naszemu zdrowiu i życiu.

Przestroga przed niebezpieczeństwem

Oczywiście należy pamiętać, że znaczna część leków psychotropowych negatywnie wpływa na nasz organizm, konkretnie – na układ neuroprzekaźników. Jak powszechnie wiadomo, przedawkowanie substancji w wielu przypadkach kończy się tragicznie, dlatego pod żadnym pozorem nie można zażywać tak silnych leków bez konsultacji z lekarzem specjalistą.

Jakie są przyczyny uzależnienia?

Tak naprawdę przyczyn może być wiele. Najczęstsze z nich to: traumatyczne przeżycia, depresja, stany lękowe, utrata bliskiej osoby, bezsenność, problemy w życiu prywatnym lub osobistym czy zaburzenia osobowości.

Jak należy leczyć uzależnienie od leków psychotropowych?

Tak naprawdę proces leczenia uzależnień u każdej z osób jest różny ze względu na indywidualne uwarunkowania. Zaleca się, aby odtrucie odbywało się w warunkach szpitalnych albo też w specjalnych ośrodkach, w których leczy się uzależnienia. Tam, leki odstawiane są powoli, stopniowo, a specjaliści są w stanie załagodzić, niekiedy nieprzyjemne, objawy odstawienia leków psychotropowych dzięki innym. Jak rozpocząć leczenie? Przede wszystkim to chora osoba musi chcieć wyleczyć się z uzależnienia. My, jako osoby bliskie powinniśmy ją wspierać, zapewnić jej pomoc psychiatry, a także innej profesjonalnej pomocy, np. terapeuty. Leczenie najczęściej odbywa się w kilku etapach. Pierwszy etap polega na odtruciu organizmu i ustabilizowaniu stanu psychofizycznego chorego. Odbywa się on przeważnie w ośrodku leczenia uzależnień. W drugim etapie włącza się oddziaływanie edukacyjne, tzn. pacjent jest zapoznawany ze specyfiką swojej choroby. W dalszym ciągu kontynuowane jest odtruwanie organizmu. W ostatnim już etapie następuje całkowite odstawienie leków, ale pomimo tego, pacjent pozostaje pod obserwacją terapeuty.

Dodaj komentarz