Leczenie uzależnienia od leków psychotropowych

Leczenie uzależnienia od leków psychotropowych

Jak właściwie należałoby zdefiniować leki psychotropowe? Powszechnie twierdzi się, że są to substancje, które w znaczący sposób zmieniają stan psychiczny człowieka. Wiele psychotropów jest uznawanych przez lekarzy i stosowanych w celu pozbycia się zaburzeń, które występują u chorego, ale nie podawane zgodnie z zaleceniami lekarza – mogą zagrażać naszemu zdrowiu i życiu.

Przestroga przed niebezpieczeństwem

Oczywiście należy pamiętać, że znaczna część leków psychotropowych negatywnie wpływa na nasz organizm, konkretnie – na układ neuroprzekaźników. Jak powszechnie wiadomo, przedawkowanie substancji w wielu przypadkach kończy się tragicznie, dlatego pod żadnym pozorem nie można zażywać tak silnych leków bez konsultacji z lekarzem specjalistą.

Jakie są przyczyny uzależnienia?

Tak naprawdę przyczyn może być wiele. Najczęstsze z nich to: traumatyczne przeżycia, depresja, stany lękowe, utrata bliskiej osoby, bezsenność, problemy w życiu prywatnym lub osobistym czy zaburzenia osobowości.

Jak należy leczyć uzależnienie od leków psychotropowych?

Tak naprawdę proces leczenia uzależnień u każdej z osób jest różny ze względu na indywidualne uwarunkowania. Zaleca się, aby odtrucie odbywało się w warunkach szpitalnych albo też w specjalnych ośrodkach, w których leczy się uzależnienia. Tam, leki odstawiane są powoli, stopniowo, a specjaliści są w stanie załagodzić, niekiedy nieprzyjemne, objawy odstawienia leków psychotropowych dzięki innym. Jak rozpocząć leczenie? Przede wszystkim to chora osoba musi chcieć wyleczyć się z uzależnienia. My, jako osoby bliskie powinniśmy ją wspierać, zapewnić jej pomoc psychiatry, a także innej profesjonalnej pomocy, np. terapeuty. Leczenie najczęściej odbywa się w kilku etapach. Pierwszy etap polega na odtruciu organizmu i ustabilizowaniu stanu psychofizycznego chorego. Odbywa się on przeważnie w ośrodku leczenia uzależnień. W drugim etapie włącza się oddziaływanie edukacyjne, tzn. pacjent jest zapoznawany ze specyfiką swojej choroby. W dalszym ciągu kontynuowane jest odtruwanie organizmu. W ostatnim już etapie następuje całkowite odstawienie leków, ale pomimo tego, pacjent pozostaje pod obserwacją terapeuty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *