Etapy leczenia alkoholizmu

Obecne czasy dla wielu osób są zbyt trudne, by dać sobie z nimi radę. Dlatego coraz częściej ludzie wpadają w uzależnienia. Zwykle są to uzależnienia od alkoholu lub narkotyków, choć zdarzają się również od gier czy seksu. Wszystko zależy od tego, co w danym momencie pozwoli zapomnieć o problemach. Warto jednak pamiętać, że o ile bardzo łatwo jest wejść w uzależnienie, o tyle wyjście z niego jest szalenie trudne a dla niektórych, słabszych psychicznie, wręcz niemożliwe. Warto w takiej sytuacji sięgnąć po pomoc, która z pewnością będzie podstawą do wyjścia z uzależnienia.

Jakie są rodzaje takich terapii?

Przede wszystkim terapia poznawczo – behawioralna, czyli podstawa do leczenia, która jest niczym innym jak wychodzeniem z alkoholizmu w dosłownym sensie. Ten czas jest bardzo długi, ponieważ trwa około 24 miesięcy, w zależności od rodzaju oraz stopnia zaawansowania uzależnienia alkoholowego, dużo na ten temat opisuje strona leczyc.pl.

 

Terapia ta gromadzi w sobie kilka etapów:

    • detoks – czyli kilka dni spędzonych na odtruciu,
    • hospitalizacja – jest bardzo potrzebna w cyklu leczenia, ponieważ jest to pierwszy kontakt trzeźwej, bo odtrutej z alkoholu osoby, z terapeutą, który ma na celu wytłumaczenie osobie uzależnionej, w jakiej sytuacji się znalazła. Terapia poznawczo – behawioralna polega przede wszystkim na tym, żeby w osobie uzależnionej wzbudzić poczucie własnej wartości i siły, przez co będzie ona mogła z czasem przeciwstawić się problemom, które już jej nie złamią i nie wróci do alkoholu
    • pomoc ambulatoryjna – bardzo długi, bo kilkumiesięczny okres osoba uzależniona spędza w ośrodkach, w których pojawia się na spotkaniach z terapeutami by kontynuować leczenie.

Te 24 miesiące to nie koniec leczenia, ponieważ w reszcie życia bardzo się przydaje wsparcie grup Anonimowych Alkoholików.

Dodaj komentarz